Email Sunucu Değişikliği

Kaydet.NET 3 Eylül 2016 itibariyle tüm sistemlerinde Email sunucu olrak Smartertools firmasının yazılımı olan Smartermail ürününe geçişi tamamlamıştır.

Smartermail email sunucu yazılımı olarak hem son kullanıcılara, hem alan adı yöneticilerine hem de sistem yöneticilerine ekstra özellikler katarak günümüz teknolojisinde email sunucudan beklenen bir çok ihtiyacı karşılamaktadır. Gelişmiş birçok özelliği bulunan Smartermail, Microsoft Exchange Email sunucu alternatifi olarak da firmaların tercih ettiği, Microsoft Exchange Email sunucu ile hemen hemen aynı özelliklere sahip fiyat ve basit yönetimiyle birçok avantaj sunan bir email sunucu yazılımdır. Bundan böyle Kaydet.NET’in tüm müşterileri Smartermail’in bütün özelliklerinden yararlanıyor olacaktır. Email sunucun sağlamış olduğu özellikleri bloğumuz üzerinden ve bilgi bankası üzerinden tüm müşterilerimize duyuruyor olacağız. Ayrıca dileyen müşterilerimiz paylaşımlı email sunucu yerine kendi email sunucularına sahip olmak isterlerse Kaydet.NET Smartertools partner’i olarak lisans satışını da gerçekleştirmektedir. Email sunucu çözümleri konusunda ihtiyacınız ne olursa olsun; ister paylaşımlı sunucuda kurumsal email hosting, isterseniz Email sunucu yazılımı ve size ait VPS/VDS veya dedicated sunucularda Email Hosting sağlayabilmekte ve dilerseniz Email sunucuların tüm yönetimini yaparak 7/24 teknik destek verebilmektedir. Kurumsal Email Hosting ve Email sunucu alternatifleri konusunda ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

cPanel LiteSpeed Kurulumu ve PHP Ayarları

cPanel Litespeed kurulumu ve php ayarları hakkında bilgiler vereceğim. Litespeed kurulumundan sonra PHP sürüm yükselticez ve PHP güvenlik ayarlarını paylaşacağım.

Litespeed Lisansı Almak İçin Lütfen BURAYA TIKLAYIN

Lisans işlemleri bittikten sonra SSH ile sunucumuza bağlanıyoruz.

Kurulum için gerekli kod;

cd /usr/src
wget http://www.litespeedtech.com/packages/cpanel/lsws_whm_plugin_install.sh
chmod 700 lsws_whm_plugin_install.sh
./lsws_whm_plugin_install.sh
rm -f lsws_whm_plugin_install.sh

Kurulum tamamlandıktan sonra Whm veya cPanel de alt tarafta Litespeed bölümüne geçerek lisansı aktif edelim. Daha sonrasında PHP sürümünü yükselticez.

Build Matching PHP Binary bölümüne giriyoruz. 5.2.17 PHP sürümünü seçip devam ediyoruz. Bu işlemlerin bitmesi sunucunuzun hızına göre değişir (Yaklaşık 30 Dk.) ve bitene kadar bekliyoruz.

PHP sürümünü yükselttikten sonra sunucumuzu Apache den Litespeed e geçiriyoruz.

Switch to LiteSpeed bölümüne gelerek NEXT diyerek devam ediyoruz ve sorunsuz bir şekilde Litespeed e geçiş sağlıyoruz.

Litespeed Apache ye göre daha çok performansa sahip olduğu için Litespeed kurmanızı öneririm.

SSH Dosya Transferi (Sunucudan Sunucuya) SCP

SSH ile dosya transferi sadece 1 koddan ibarettir. Dosyalarınızı sunucudan sunucuya göndermeniz herzaman sıkıntı olmuştur. Ama SCP ile dosya transferi çok kolay. Yapmanız gereken /home dizini üzerinde bulunan yedeğinizi tek bir kod ile sunucudan sunucuya transfer sağlayabilirsiniz.

scp /home/dosya-adı.tgz root@ip-adresi:/home/

Bu komut ile dosyalarınız yeni sunucuya sorunsuz ve çok hızlı bir biçimde /home dizine kopyalayacaktır.